Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate comerciala in isolventa poate participa la ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate comerciala in isolventa poate participa la licitatii?

Concret!
Societatea comerciala este in isolventa...automat nu poate participa la licitatii.
Am auzit (posibil este doar un zvon) ca s-ar fi dat o lege (prin decembrie 2013) cum ca firmele aflate in insolventa ar putea participa la licitatii!!???
Societatea este sub administrarea unei case de insolventa si are planul de reorganizare aprobat de instanta.

Este adevarat? :worthy: :foottap:
Si daca este asa va rog sa imi spuneti si legea. Ma intereseaza in mod deosebit acest lucru.

Multumesc anticipat.
ssa232, utilizator
Buna seara .
Legea de bază-cadru,de aplicare a procedurii insolvenţei este Legea nr.85-2006,modificată .
În această lege NU SE PREVEDE ACEASTÃ INTERDICŢIE PENTRU FIRMELE ÎN INSOLVENŢÃ .
Numai că, în insolvenţă,afacerile se administraeză de către lichidatorul judiciar,în colaborare cu comitetul creditorilor ,sub supervizarea judecatorului sindic.
Orice afacere bună,producătoare de profit, este benefică în reorganizarea judiciară,pentru evitarea falimentului .
Cu referire la licitaţii,interdicţia la aceste operaţiuni,nu poate fi stabilită decăt ca pedeapsă complementară penală-măsură de siguranţă,conform Codului penal, pentru societăţile sancţionate penal ,în urma unor procese penale .
Cu stimă,
Marius Bote .
Multumesc!