Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren de la primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren de la primarie

Am o casa pe care au cumparat-o parintii inainte de 1989.Pe CF apar proprietari pe casa,dar terenul casei si gradina sunt in proprietatea statului roman,pe care platesc impozit,dar sunt restanti de un an.In CF apare drept de folosinta doar suprafata casei,restul terenului apartinand statului roman.Gradina mai are 3 vecini.Pot vecinii sa cumpere gradina prin cerere la primarie,ulterior licitatie?Deocamdata stau rau cu banii,deoarece as lua eu :(.Sau daca o cumpara careva,o pot revendica ulterior?
Nu se poate sa fie inregistrat drept de folosinta doar pe suprafata casei ci si pe terenul de langa casa,respectiv pe terenul care asigura intrarea la casa cel putin, pentru terenul pe care aveti drept de folosinta puteti cere ordin prefect de atribuire si veti deveni proprietari pe el. La celalalt teren vecinii dvs. nu au vreun drept sa-l cumpere atata timp cat dvs. platit chirie pentru el la stat.
Am extrasele CF,drept de folosinta am doar pe suprafata construita si curtea casei,celalalt cu gradina e liber,scrie proprietar cota1/1 Statul Roman,atat.dar platesc impozit la primarie pe el.Daca intre timp un vecin cumpara de la primarie,mai pot face cerere la prefect?Multumesc
dean1977, utilizator
Faceti cerere de ordin prefect pentru suprafata specificata in CF ca drept de folosinta, pentru aceea sigur primiti drept de proprietate,dar trebuie sa gasiti un expert care sa va faca documentatia.Nu platiti impozit pe terenul statului ci chirie asa ca stati linistit ca atata timp cat platiti chirie pe el aveti un drept de preemtiune(preferinta) la cumparare daca statul vrea sa vanda.