Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva normal si tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva normal si tva la incasare

Am o SC cu activitate de comert cu amanuntul.Intentionez ca din 2014 sa renunt la optiune de TVA la incasare.
In aceste conditii, in cazul achizitiilor de marfuri cand voi deduce tva?
1.La primirea facturii sau la momentul achitarii acesteia?
2.In relatia cu un furnizor cu tva la incasare cand se va deduce tva, la primirea facturii sau la plata?

ART. 145 Sfera de aplicare a dreptului de deducere

(1) Dreptul de deducere ia naştere la momentul exigibilităţii taxei.

(1^1) Dreptul de deducere a TVA aferente achiziţiilor efectuate de o persoană impozabilă de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amânat până la data la care taxa aferentă bunurilor şi serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

Deci in cazul in care nu aplicati sistemul de TVA la incasare, si doar daca primiti o factura de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare, se amana deducerea TVA până la data la care taxa aferentă bunurilor şi serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc.Asa gandeam si eu dar speram sa fie ca odinioara.