avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva normal si tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva normal si tva la incasare

Am o SC cu activitate de comert cu amanuntul.Intentionez ca din 2014 sa renunt la optiune de TVA la incasare.
In aceste conditii, in cazul achizitiilor de marfuri cand voi deduce tva?
1.La primirea facturii sau la momentul achitarii acesteia?
2.In relatia cu un furnizor cu tva la incasare cand se va deduce tva, la primirea facturii sau la plata?

Cel mai recent răspuns: antonia_m09 , utilizator 17:03, 15 Ianuarie 2014
ART. 145 Sfera de aplicare a dreptului de deducere

(1) Dreptul de deducere ia naştere la momentul exigibilităţii taxei.

(1^1) Dreptul de deducere a TVA aferente achiziţiilor efectuate de o persoană impozabilă de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amânat până la data la care taxa aferentă bunurilor şi serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.


Deci in cazul in care nu aplicati sistemul de TVA la incasare, si doar daca primiti o factura de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare, se amana deducerea TVA până la data la care taxa aferentă bunurilor şi serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc.Asa gandeam si eu dar speram sa fie ca odinioara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog pentru tva colectata la 90 de zile devine din neexigibila in colectata dar la facturile de la funizori tva neexigibila devine ... (vezi toată discuția)
Deducere tva daca nu aplic tva la incasare carmenbn carmenbn O SC se incadreaza la regim normal de deducere/colectare TVA.TVA de la facturile emise se inregistreaza in 4427.Pt.facturile primite de la furnizorii care ... (vezi toată discuția)
Cont debitor 4428 si cont 231 Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ? si la rand 83 f30? Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 ... (vezi toată discuția)