Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligativitate depunere D 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligativitate depunere D 600

Daca esti salariat si ai si un cabinet individual trebuie sa depui D600?
Buna ziua,

Potrivit art.296^1, alineatul (4) din CF,
Persoanele care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi orice alte venituri din desfăşurarea unei activităţi dependente, venituri din pensii şi venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, asigurate în sistemul public de pensii, persoanele asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale neintegrate în sistemul public de pensii, care nu au obligaţia asigurării în sistemul public de pensii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile obţinute ca urmare a încadrării în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 296^21 alin. (1).
Declaratia 600 se depune numai in cazul in care datorati contributie pentru asigurai sociale.

Numai bine,