Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venit 16% persona fizica-cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venit 16% persona fizica-cesiune parti sociale

Buna ziua
Trebuie sa primesc in urma unei vanzari (a unei societati) o suma de bani intr-un cont persoana fizica. Firma care trebuie sa imi vireze bani in cont (numai cu virament, doreste) spune, ca, statul percepe un impozit de 16% pe venit persoana fizica, si platitorul trebuie sa ii retina.
Este adevarat, firma este obligata sa retina bani?
Cod fiscal:

ART. 7 Definiţii ale termenilor comuni
31^1. titlu de valoare - orice valori mobiliare, titluri de participare la un fond deschis de investiţii sau alt instrument financiar, calificat astfel de către Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum şi părţile sociale;

ART. 65 Definirea veniturilor din investiţii

(1) Veniturile din investiţii cuprind:
c) câştiguri din transferul titlurilor de valoare definite potrivit prevederilor art. 7;

ART. 66 Stabilirea venitului din investiţii

(3) În cazul transferului dreptului de proprietate asupra părţilor sociale, câştigul din înstrăinarea părţilor sociale se determină ca diferenţă pozitivă între preţul de vânzare şi valoarea nominală/preţul de cumpărare. Începând cu a doua tranzacţie, valoarea nominală va fi înlocuită cu preţul de cumpărare, care include şi cheltuielile privind comisioanele, taxele aferente tranzacţiei şi alte cheltuieli similare justificate cu documente.

ART. 67 Reţinerea impozitului din veniturile din investiţii

(3) Calculul, reţinerea şi virarea impozitului pe veniturile din investiţii, altele decât cele prevăzute la alin. (1) şi (2) se efectuează astfel:

b) în cazul câştigurilor determinate din transferul valorilor mobiliare, în cazul societăţilor închise, şi din transferul părţilor sociale, obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine dobânditorului. Calculul şi reţinerea impozitului de către dobânditor se efectuează la momentul încheierii tranzacţiei, pe baza contractului încheiat între părţi. Impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 16% asupra câştigului, la fiecare tranzacţie, impozitul fiind final. Transmiterea dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare sau a părţilor sociale trebuie înscrisă în registrul comerţului şi/sau în registrul asociaţilor/acţionarilor, după caz, operaţiune care nu se poate efectua fără justificarea virării impozitului la bugetul de stat. Termenul de virare a impozitului este până la data la care se depun documentele pentru transcrierea dreptului de proprietate asupra părţilor sociale sau a valorilor mobiliare la registrul comerţului ori în registrul acţionarilor, după caz, indiferent dacă plata titlurilor respective se face sau nu eşalonat;
Ioan Petru Butariu, Contabil