Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie minor

Buna ziua,

Ati putea va rog sa imi spuneti daca mama poate fi numita curator in cazul in care copilul minor primeste o donatie de imobil(cu uzufruct) pe care tata a dobandit-o in timpul casatoriei prin donatie, la randul ei ?
Uzufructul nu poate fi extins pe durata vietii ambilor parintii?
In care se numeste un alt curator ce rol are acesta la perfectarea actelor si in viitor?

Va multumesc,
ContSters68307, utilizator
Din cele expuse (nu foarte clar, dar suficient), nu rezultă nicio contrarietate de interese între mamă şi fiică, deci mama poate fi numită curator.

Rolul curatorului se limitează la reprezentarea sau, după caz, asistarea minorului la încheierea actului încuviinţat de instanţa de tutelă.
Va multumesc pentru raspuns.Unele institutii ale statului si unii notarii considera aceasta ca fiind interes de interese in acest caz de donatie.

Va multumesc,