Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intocmire factura pfa prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intocmire factura pfa prestari servicii

buna ziua.
sunt pfa, caen 4332,prestari servicii-lucrari de tamplarie si dulgherie.
am un contract cu o firma de la care achizitionez pe baza de factura tamplarie pvc pe care ulterior o montez la client .nu pun adaos la marfa achizitionata .profitul fiid din activitatea de montaj.
Problema mare (pentru mine) este ca nu stiu cum sa facturez ,ce trebuie scris exact in factura pe care o emit clientului.deja am doua montaje facute si imi este frica sa facturez ca sa nu scriu vreo prostie.
multumesc mult de raspunsuri.
cu stima,M.Buliga
Treceti vanzare geamuri (sau cum sunt ele denumite pe factura de la firma de unde le cumparati) si al doilea rand manopera montaj geamuri.

La unitatea de masura pentru manopera treceti cum ati taxat: pe metrul liniar sau pe numar de geamuri montate.
La cantitati tregeti cati metrii liniari ati montat sau cate geamuri.
Ar mai fi o posibilitate sa va calculati un procent din valoarea geamurilor care sa reprezinte manopera si celelalte cheltuieli cu consumabilele pe care le folositi la montat.
Asta modalitate trebuie s-o treceti si in contractul pe care-l incheiati cu clientul.
multumesc mult de tot pentru clarificari.
toata stima si respectul .