Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Determinarea impozitului de plata pentru II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Determinarea impozitului de plata pentru II

Am o I.I..Cum se calculeaza impozitul de plata? Ce trec in D200?Am urmatoarele valori:
nir: 45000
facturi:38000
incasari: 30000
alte plati: 1500
Trebuie sa identificati:
- venitul brut anual adica incasarile din 2013;
- cheltuielile deductibile (total si limitat) anuale din 2013;
Apoi calculati venitul net anual impozabil (venit-cheltuieli de mai sus) si ce rezulta este castigul sau pierderea anuala.
In rest nu va mai incurcati cu alte valori.
Mi s-a dat de catre cineva urmatoarele formule:
fact / nir = X
X x incasari = Y
Y + alte cheltuieli = Z
incasari - Z = W
W * 16% = impozit de plata
E bine?
Stie cineva sa imi spuna daca este bine sau nu formulele de mai sus
Am control fiscal la o intreprindere individuala. La calculul ivenitului net, am observat ca imi tin cont de soldul de marfa din anul precedent. E bine?