avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Determinarea impozitului de plata pentru II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Determinarea impozitului de plata pentru II

Am o I.I..Cum se calculeaza impozitul de plata? Ce trec in D200?Am urmatoarele valori:
nir: 45000
facturi:38000
incasari: 30000
alte plati: 1500
Cel mai recent răspuns: costicul , utilizator 14:33, 5 Aprilie 2017
Trebuie sa identificati:
- venitul brut anual adica incasarile din 2013;
- cheltuielile deductibile (total si limitat) anuale din 2013;
Apoi calculati venitul net anual impozabil (venit-cheltuieli de mai sus) si ce rezulta este castigul sau pierderea anuala.
In rest nu va mai incurcati cu alte valori.
Mi s-a dat de catre cineva urmatoarele formule:
fact / nir = X
X x incasari = Y
Y + alte cheltuieli = Z
incasari - Z = W
W * 16% = impozit de plata
E bine?
Stie cineva sa imi spuna daca este bine sau nu formulele de mai sus
Am control fiscal la o intreprindere individuala. La calculul ivenitului net, am observat ca imi tin cont de soldul de marfa din anul precedent. E bine?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul venit impozabil pfa ElenyG ElenyG Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.M-ar interesa asa pentru mine ce modalitati de calcul al venitului pe intreg anul sunt?Asta ca sa stiu ... (vezi toată discuția)
Intocmire nir pfa productie eleni16 eleni16 buna ziua,pentru PFA cu domeniul de activitate productie mobila de intocmeste nir si raport de productie sau nu este obligatoriu ? in acest caz cum se ... (vezi toată discuția)
Contabilitate partida simpla valeria goja valeria goja II Goja Valeria am deschis o pravalie cu produse predominant alimentare ,nu am angajati i_mi conduc singura contabilitatea .Nu stiu cum sa inregistrez o ... (vezi toată discuția)