Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este necesara intabularea terenului pentru a-l vinde?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este necesara intabularea terenului pentru a-l vinde?

Hotarare judecatoreasca de partaj, definitiva. Bunuri imobile (terenuri).
Este necesara intabularea pentru a vinde?
Multumesc anticipat!
Da. Se face cadastrul daca nu exista si se intabuleaza. Intabulare = inscrierea dreptului de proprietate pe numele proprietarului.