Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare date personale pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare date personale pe internet

Buna ziua. Am o intrebare. Am comandat de la cineva de pe Internet cateva produse (imbracaminte). Mi-a trimis coletul prin posta, ramburs,dar mi-a luat mai multi bani decat trebuia. In sensul ca nu mi-a trimis cateva produse, dar mi-a luat banii pe ele. Daca i-am atras atentia, a inceput sa se crizeze si mi-a publicat datele pe Internet (nume, adresa unde stau, nr tel) vorbind urat de mine.
Pe mine ma intereseaza sa stiu daca are voie sa imi faca publice datele pe Internet fara voia mea (nume, adresa, tel). Nu ma intereseaza ca a vb urat, vreau doar sa nu imi apara toate datele ca sa le vada toata lumea. Daca vroiam sa ma expun asa, imi scriam eu informatiile acestea personale pe toate site-urile de socializare si dadeam anunt la ziar, TV etc.
Va multumesc.
chiar nu stie nimeni cum e cu publicarea informatiilor personale pe internet?
Prelucrarea unor date personale (colectare, stocare, divulgare, transferare, etc) se face doar cu informarea prealabila a persoanei de la care se colecteaza (verbal sau in scris in functie de situatie). In sfera online, aceste informatii le gasiti, sau ar trebui sa le gasiti la sectiunea politici de confidentialitate sau termeni si conditii.
Aveti dreptul conform legii 677/2001 sa solicitati celui care v-a publicat datele sa le steraga nu doar de pe internet ci si din baza lui de date. Aveti si alte drepturi.
Vorbind de o situatie normala in care acel site este unul legal, puteti sa va adresati autoritatii nationale de supraveghere in domeniu - www.dataprotection.ro si poate risca usor o amenda usturatoare.