Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

ma numesc ciobanu ion sunt nascut in iulie 1958 si am cotizat 26 ani dintre care 19 ani si 2 luni in grupa 1. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie?
In ziua cand impliniti varsta de 55 de ani si sase luni.Deci in luna ianuarie 2014.
Limita de varsta la 55 de ani si 6 luni.
Legea 263/2010

ART. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.