Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca pensionat partial anticipat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca pensionat partial anticipat

un pensionar partial anticipat poate lucra cu contract temporar, partial sde munca?
O persoana care beneficiaza de pensie anticipata partiala nu poate cumula pensia cu salariu.

Art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice stipuleaza ca pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas.

Prin urmare, persoanele care beneficiaza de pensie anticipata partiala nu se regasesc in categoria celor despre care se afirma expres ca pot cumula pensia cu salariul.

Insa exista situatii valide cand se poate cumula pensia cu salariul, printre care :
1. pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
.....

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic