Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,
Mamele care au stat in concediu de crestere copil de 2 ani beneficiaza de indemnizatie de somaj daca angajatorul nu le poate reincadra si are un stagiu de cotizare de 11 luni .... mai clar: am avut contract de munca 11 luni adica atat cat mi-a trebuit ca sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani. Cand copilul implineste 2 ani, pot sa cer ajutor de somaj daca nu ma reincadreaza firma?
Multumesc
1. - Pe perioada de concediu crestere copil (CCC) contractul individual de munca (CIM) este suspendat adica erati este tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. - Daca locul de munca a fost desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare si apoi sa emita decizia de concediere.
- In acest fel perioada de preaviz impreuna cu lunile lucrate inainte de a intra in CCC fac cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.