Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Declaratia 100 pt trim. 4 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Declaratia 100 pt trim. 4 2013

Buna ziua.

Detin o Microintreprindere - platitoare de impozit pe venit si ne inregistrata ca platitor de tva- si ma intereseaza daca mai depun declaratia 100 pt trim. 4 din 2013, in conditiile in care am inteles ca trebuie depusa declaratia 101 pana in Februarie.
Astept o lamurire.

Cu multumiri,
Bogdan
Buna ziua,

Impozitul pe venit ( aferent microintreprinderilor) se declara si plateste pana pe 27.01.2014 prin declaratia 100.
Impozitul pe profit pentru anul 2013 se declara final pana pe 25 martie 2014 prin declaratia 101.
Va multumesc.
fiind microintrprindere impozitul pe venit de 3%( aferent microintreprinderilor) se declara si plateste pana pe 27.01.2014 prin declaratia 100.(asa cum spunea si d-na dontu irina);nu aveti treaba cu decl 101 referitoare la impozitul pe profit,(ca urmare a modificarilor legislative multe societati mai mici au trecut din febr 2013 la impozitul pe venitul microintreprinderilor de 3% iar pt luna ianuarie 2013 ,prin exceptie,cand erau platitori de impozit pe profit s-a procedat la depunerea decl 101 pana la 25.03.2013.

Va multumesc pentru raspunsuri.

STudiind problema, abia acum am vazut ca firmele care depasesc 20% din CA venituri din consultanta manageriala, trebuie sa declare trecerea la impozit pe profit incepand cu 2014 si ca aceasta reglementare exista si in 2013, fara limita privind aportul in total CA.

Firma pe care o detin a inceput acum doi ani cu o mica activitate de productie si comert online, insa de anul acesta, mai precis din octombrie, a inceput sa factureze si servicii de consultanta manageriala (activitatea era inregistrata la registrul comertului dar nu existase activitate anterior). Acum imi dau seama ca trebuie sa o declar cu impozit pe profit.

Faptul ca nu am declarat din Octombrie pana acum, poate duce la penalitati?
In cazul asta, inteleg ca trebuie sa depun 010 pt trecere la impozit pe profit si apoi 101 pana in martie. Este corect?

Multumesc.
Trebuie sa declarati impozit pe profit pentru trimestrul 4/2013.
7. Microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfășoare activităţi de natura celor prevăzute la art. 112^2 alin.(6) din Codul fiscal datorează impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate începând cu trimestrul respectiv.
ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit
(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.
ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit
(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.