Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Termen de declarare impozit pe venit si profit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Termen de declarare impozit pe venit si profit trimestrul 4 /2013

Pana la ce data se declara impozitul pe venit pentru trimestrul 4 2013 ?
Impozitul pe profit pe trimestrul 4 anul 2013 se definitiveaza prin D101 25 Martie ?
Impozitul pe venitul microintreprinderii pentru trimestrul IV 2013 se declara si se plateste pana pe 25 ianuarie 2014.
Impozitul pe venit pentru trimestrul IV al anului 2013 se declara si plateste pana pe data de 27.01.2014 acesta fiind si impozitul final aferent anului 2013.
Impozitul pe profit pentru trimestrul IV al anului 2013 se declara si se plateste pana pe 25.03.2014 prin declaratia 101.

ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
si suma aferenta trimestrului 4 si declarata in martie in D101 cand se evidentiaza in contabilitate? in decmbrie 2013 sau martie 2014?
Microintreprinderile nu depun 101. Doar cele platitoare de impozit pe profit
se calculeaza si se declara pina la 25.03.2014 dar este nota contabila la 31.12.2013 pt ca si declaratia se refera la dec 2013 doar termenul ei de depunere este martie 2014