Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare zile libere

daca ,1,2 ianuarie au fost libere sunt platite ,va miltumesc anticipat
Zilele declarate sarbatori legale si zilele de sambata si duminica nu sunt zile lucratoare, deci nu se platesc.

Codul muncii:
ART. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

Salariul de incadrare lunar se acorda numai pentru zilele lucratoare din luna, de obicei zilele de luni pana vineri, fara sarbatorile legale enumerate mai sus.
Nu sunt platite si nu se iau in calcul la plata salariului aferent lunii ianuarie 2014.
daca eu am un salariu de incadrare incartea de munca stabili fix ?
Nu va afecteaza aceste zile la salariu , salariul se raporteaza la zile lucratoare din luna ianuarie 2014. Zilele de 1 si 2 nu intra in calculul acestor zile.