avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot sã fac? Contract de vanzare-cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot sã fac? Contract de vanzare-cumparare casa

Aş dori să ştiu ce pot să fac în cazul în care mama mea a făcut un act de
vânzare-cumpărare, deoarece cel care a cumpărat casa a profitat
de naivitatea ei. Menţionez că toate actele (inclusiv cartea de identitate) se află
la respectivul, şi nici nu vrea să dea un act de-al casei, ca să cunosc şi eu conţinutul
contractului. Vă mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:30, 20 Ianuarie 2014
Daca actul de v/c a fost autentificat la notariatnu mai puteti face nimic.
Numai in cazul in care mama dvs, suferea de vreo boala si nu avea discernamant in momentul incheierii tranzactiei ati putea ataca actul in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de atestare a discernamantului, obligatoriu pentru vanzare? Naganori Naganori Buna ziua, Sunt coproprietar, impreuna cu mama, al unui apartament pe care dorim sa il vindem. Ni s-a sugerat la un moment dat ca ar fi necesar la ... (vezi toată discuția)
Rog urgent raspuns - instituire curatela? lia sfercea lia sfercea In urma mortii tatalui meu am facut succesiunea, sora mea a renuntat in favoarea mea iar mama a renuntat la partea ei de la tatal meu tot in favoarea mea. Am ... (vezi toată discuția)
Cum pot afla notarul la care s-a încheiat un contract de vânzare-cumpãrare vicentiu314 vicentiu314 mama mea a vândut casa care a fost în proprietatea primăriei. Cineva a dus-o la fondul locativ, a dat banii pentru casă, iar casa a fost cumpărată în ... (vezi toată discuția)