Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate creste punctajul pensiei fara documente ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate creste punctajul pensiei fara documente suplimentare?

Buna ziua
am iesit la pensie anticipata partial la data de 01.06.2012 cu un punctaj de 1,84225.In luna ianuarie 2013 punctajul a crescut la 1,95279.
La 01.06.2013 am indeplinit conditiile de pensie pentru limta de virsta.Am depus cerere la Casa de pensie in luna august pentru trecerea de la pensia partiala anticipata la cea pentru limita de virsta.In luna noiembrie am primit noua decizie de pensie cu un punctaj de 1,95273.
In luna ianuarie 2014 am fost la Casa de pensie Satu Mare sa intreb de ce nu primesc retroaciv diferenta de pensie din luna iunie.Mi s-a spus ca deoarece am lucrat in grupa I de munca dosarul meu este in lucru inca. ...dar surpriza pe cuponul de pensie din luna ianuarie 2014 punctul de pensie era de 2,15543 iar valoarea pensiei diminuata cu acelasi procent de penalizare.
Nu mai inteleg nimic.In anul 2012 am mai dus la Casa de pensie un tabel cu veniturile avute intr-o anumita perioada .Mi s-a raspus in scris ca aceste venituri au fost deja valorificate la calculul punctajului.
Imi poate explica cineva ce se intimpla? Mentionez ca am lucrat printre altele 8 ani si 8 luni in grupa I de munca si 10ani si 9 luni in grupa II de munca.
Va mutumesc
Precizati urmatoarele date:
Barbat,sau femeie ?
Luna si anul nasterii
Decizia din noiembrie 2013 cand se pune in plata ?Ziua,luna si anul.Este trecut in decizie.
Cat este stagiul total si cel complet de cotizare in deciza din 2012
Cat este stagiul total si cel complet de cotizare in decizia din noiembrie 2013
In ianuarie 2013 a crescut punctajul deoarece s-a aplicat la punctajul mediu pentru perioada 01 iunie - 31decembrie 2012 un coeficient de 1,06.
In urma solicitarii dvs. de trecere la pensie pentru limita de varsta incepand cu 01.06.2013 s-a recalculat punctajul mediu in pensie si in noiembrie ati avut mentionat pe cupon punctaj marit.
In ianuarie 2014 s-a recalculat pensia pentru pensia prin aplicarea coeficientului de 1,17 la punctajul mediu, pentru perioada 01.06 -31.12.2006, motiv pentru care pe cupon ati avut un alt punctaj mediu.
Pana aici s-au avut in vedere prevederile OUG nr. 1/ 2013 si respectiv OUG nr. 113/ 2013.
Prin Legea nr. 380/ 2013 s-a recunoscut grupa I de munca pentru reducere varsta standard de pensionare si respectiv grupa a 2-a de munca ca fiind conditii deosebite. Pentru aplicarea acestei legi sunt necesare Norme metodologice de aplicare, care sunt in curs de elaborare, urmand a fi aplica ulterior. Dupa recalculare veti primi si diferenta pentru grupa de munca.
Pentru fiecare modificare de punctaj, in mod normal casele teritoriale de pensii ar trebui sa emita noi decizii de pensionare. Volumul mare de munca invocat de ministrul muncii, ii face pe functionarii caselor de pensii, probabil, sa uite acest aspect/ obligatie legala.
Chiar daca contestati decizii ale caselor de pensii, o faceti degeaba, nu veti primi raspuns de la Comisia centrala de contestatii decat dupa foarte lungi perioade de timp (peste 1 an), dupa multe reveniri la adresele de contestare, e.mail-uri scrise pe site-ul CNP, etc.
Va multumesc foarte mult d-le GigiPopa.
Este foarte trist ce se intimpla la Casa de pensii .Parca suntem pe baricade.De-o parte pensionarii nedumriti si pe cealalta parte functiionari obositi,tracasati plictisiti satui sa raspunde la aceleasi intrebari.
Indicii de corectie s-au aplicat la punctajul mediu anual al pensiei anticipate.
Ceva este in neregula cu trecerea la limita de varsta.
Ati avut penalizare ?
Ati facut armata ?
Sunt femeie deci nu am facut armata decit in timpul facultatii.
Din nefericire am avut foarte multe probleme si discutii cu casa de pensii deoarce dupa legea 19 am indeplinit conditiile de pesionare la cerere (limita de virsta) la 01.01.2011 data in care a intrat in vigoare legea 263 si atunci dreptul de a iesi la pensie a devenit 01.06.2013.Am indeplinit conditiile de pensie anticipata partiala la data de 01.06.2012 si atunci am iesit in aceste condiitii la aceasta data.
Mentionez ca sunt nascuta la 01.11.1956.Am un stagiu de cotizare de 33 ani si 1 luna fara stagiu asimilat (facultate ,somaj si pensie de invaliditate) Am lucrat 8 ani si 8 luni in gr.I 10 ani si 8 luni in gr.II diferenta in conditii normale.Am fost somera timp de un an si am fost pensionata medical timp de 1an.
Decizia de pensionare intra in plata la 01.06.2013 conform Deciziei primite.
Stagiul de cotizare din decizia din 2012 este de 33 ani si 1 luna din nefericire acelasi stagiu apare si in decizia din 2013 desi pe Buletinul de calcul de respingere din 2011 s-a stabilit un stagiu de 38 ani 7 luni si 20 zile.Nu am verificat decizia din 2013 avind o sila si lehamite totala fata de Casa de pensii M-am sezizat numai cind nu am primit diferenta de 10%.Am fost la Casa de pensiisi am lamurit problema (sper).Bineinteles ca nici pina in prezent nu am nici o decizie nici un ban in plus nimic.
Ce ma dereanjeaza sunt aceste cresteri si mai ales cea din ianuarie 2013 al punctajului pentru ca este o difereta intre 1,84 si 2,15.
Va multumesc anticipat
Gabriela Pintea, Consilier juridic