Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate creste punctajul pensiei fara documente ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate creste punctajul pensiei fara documente suplimentare?

Buna ziua
am iesit la pensie anticipata partial la data de 01.06.2012 cu un punctaj de 1,84225.In luna ianuarie 2013 punctajul a crescut la 1,95279.
La 01.06.2013 am indeplinit conditiile de pensie pentru limta de virsta.Am depus cerere la Casa de pensie in luna august pentru trecerea de la pensia partiala anticipata la cea pentru limita de virsta.In luna noiembrie am primit noua decizie de pensie cu un punctaj de 1,95273.
In luna ianuarie 2014 am fost la Casa de pensie Satu Mare sa intreb de ce nu primesc retroaciv diferenta de pensie din luna iunie.Mi s-a spus ca deoarece am lucrat in grupa I de munca dosarul meu este in lucru inca. ...dar surpriza pe cuponul de pensie din luna ianuarie 2014 punctul de pensie era de 2,15543 iar valoarea pensiei diminuata cu acelasi procent de penalizare.
Nu mai inteleg nimic.In anul 2012 am mai dus la Casa de pensie un tabel cu veniturile avute intr-o anumita perioada .Mi s-a raspus in scris ca aceste venituri au fost deja valorificate la calculul punctajului.
Imi poate explica cineva ce se intimpla? Mentionez ca am lucrat printre altele 8 ani si 8 luni in grupa I de munca si 10ani si 9 luni in grupa II de munca.
Va mutumesc
Pensia anticipata s-a pus in plata incepind cu data de 01/06/2012.

R1.Nu am alta decizie de trecere la limita de virsat.
R2.Da am trecut la limita de virsta la 01/06/2013 conform decizie.Punctajul nu este modificat intradevar.Diferenta de 9% penalizare rezulta din cupoanele de pensie .Adica pe cupon sunt trecute punctajele reale dar penalizarea apare din sumele trecute pe acestea (ceea ce incasez ) adica 91%din puncte de pensie x valoarea punctului de pensie.
R3 Nu am alta decizie .Pur si simplu a asa a venit cuponul de pensie din ianuarie 2014.Aceasta diferenta de punctaj m-a pus pe ginduri.
R4.Am doar 2 decizii.Din 01/06/2012 cu un punctaj de 1,84225 si din 01/06/2013 cu un punctaj de 1,95273.
a.martie -mai 2013 punctajul din cuponul de pensie este de 1,95279
b.august-noiembrie 2013 acelasi punctaj de 1,95279
c. ianuarie 2014 punctajul este de 2,15543
R5 Facultatea am facut-o la zi din 15 /09/1976 si am terminat-o in iunie 1981
R6.Am avut 12 luni de anticipare.Asa este iunie 2012-iunie 2013.
Va multumesc
Interpretarea mea este:
In punctajul mediu anual de 1,84225 de la deschiderea drepturilor,intra si penalizarea de 9%.
Punctajul mediu anual diminuat cu 9% este de 1,67645,iar pensia bruta(diminuata cu 9%)pe lunile din 2012 a fost de 1228 lei.
-Confirmati,sau nu ?
Incepand cu ianuarie 2013 punctajul mediu anual a crescut la 1,95279 in urma aplicarii indicelelui de corectie de 1,06,dar pensia diminuata a fost platita la un punctaj mediu anual diminuat de 1,78699,iar pensia bruta a fost de 1362 de lei.
-Confirmati,sau nu ?
Incepand cu 01/06/2013 punctajul mediu anual trebuia sa fie de 2,06327.
Adica 1,95279(prin eliminarea diminuarii)+(1,95273-1,84225)=2,06327
1,95273-1,84225 = 0,11048 reprezinta punctajul pentru stagiul asimilat(facultate).
Incepand cu 07/11/2013 punctajul mediu anual trebuie sa fie de 2,26561
Adica 1,84225x117%=2,15543+0,11048(pentru stagiul asimilat)=2,26591
Da confirm valoarea pensiei la primele 2 intrebari.
De fapt casa de pensii a recunoscut ca a gresit decizia de pensionare din 01/06/2013.
Acum astept urmatoarea decizie corecta dar mi s-a spus ca va mai dura deoarece nu au inca normele de aplicare de la legea care readuce gr.I de munca.
Va multumesc mult de tot
Acesta nu este moptiv.
Legea 380/2013 nu are norme tehnice de aplicare.

Va multumesc mult pentru amabilitate.Dar ma tot intreb de unde apar acesti indici de corectie nu este suficient sa se creasca valoarea punctului de pensie?
In ceea ce priveste promptitudinea documentelor emise de casa de pensie .......ma astept numai la lucruri mult, mult tergiversate.Le-au trebuit 3 luni ca sa emita o decizie gresita dar pentru una corecta...... ma pot astepta si la un an care de fapt nici nu mai are mult pina se implinete