avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie pensie

Buna seara.Panescu costantin bv 16 02 1954.va relatez urmatoarele,in 16 august am depus acte pensionare in luna octombrie mia venit decizia ,la care nu mi sa calculat adeverinta cu salarile brute cf legi pe care scrieca sa oprit si virat cas,plus nu mi sa pus la calcul contractul ce am platit 3800 ron la casa de pensi bv de 2.3ani.am mers la casa de pensi si doamna a contestat lipsa perioadei contr de conventie ma pus sa fac o cerere si so las acolo.intre timp am contestat decizia de pensie pt a mi se lua in calcul adeverinta cu sporuri si salarile bbrute.contestatia am depuso la casa de pensi in termen.in decembrie am primit alta decizie cu perioada de 2,3 ani calculata si adaugata la pensie.in decizia a doua scrie ca inlocuieste prima decizie.Antrebarea mea este daca acum prima decizie pe care am contestato si este dosaru plecat la bucuresti este valabila contestatia sau trebuie sa fac contestatie si la a 2 a decizie ,va rog daca ma ajuta cineva ca pe 23 ian scade termenu si nu mai pot face nimica va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 09:11, 22 Ianuarie 2014
Daca nu sunteti multumit nici cu a doua decizie, trebuie sa o contestati si pe aceasta.
Dar mar interesa daca prima decizie contestata este valabila deoarece as vrea sai dau curs in instanta .sau casa de pensi o sa spuna ca prima decizie nu mai este valabila odata eliberata a doua
Cea de a doua decizie este actuala si valabila. Dumneavoastra o sa primiti drepturile de pensie stabilite prin cea de a doua decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la succesiune marianacostantino marianacostantino buna ziua as dori o informare mai detaliata am o problema ff grava .sunt din bv si acum muncesc de 9ani in italia.mama a avut 2 copi din 2 casatori fratele si ... (vezi toată discuția)
Proces cu casa de pensii marianacostantino marianacostantino Buna ziua ma numesc panescu costantin si apelez la dumneavoastra pt un sfat cf legi pt urmatoarea problema.in 2013 luna 10 am primit decizia de pensie limita ... (vezi toată discuția)
Pensionare marianacostantino marianacostantino sunt nascut an 1954 02 16 am lucrat an rulmentu bv 28 ani gr 2a si armata 1an jumate plus 2 ani am platit vechime an munca de 4 ani lucrez an italia am depus ... (vezi toată discuția)