Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O societate poate desfasura unul din obiectele ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O societate poate desfasura unul din obiectele secundare de activitate?

Am cerut la Registrul Comertului furnizarea de informatii privind o societate comerciala.In raportul istoric al firmei apare la CERERE MENTIUNI din data de 22.04.2008 inscrisa in RC la data de 16.05.2008 pe langa majorarea de capital si activitate principala la domenii de activitate codul CAEN 4120
Intrebarea mea este daca din aceasta CERERE DE MENTIUNI rezulta ca aceasta firma a obtinut autorizatia de functionare pentru codul CAEN 4120 in data de 22.04.2008 sau 16.15.2008.Pana la aceasta data nu a putut desfasura aceasta activitate prevazuta in acest cod CAEN?
Este posibil sa fie asa cum ati zis, dar mai exista si varianta ca societatea respectiva sa fi avut ca obiect secundar aceasta activitate si apoi din data de 16.05.2008 sa fie trecuta ca obiect principal de activitate.
Da a avut ca si activitati secundare inca 100 de coduri CAEN pana la aceasta data de 16.05.2008 si ca activitate principala codul CAEN 4724.Din 16.05.2008 apare ca si activitate principala codul 4120 .Dar pentru toate aceste activitati secundare putea sa desfasoare acele activitati potrivit codurilor CAEN?
da, orice societate poate sa desfasoare 100 de activitati, numai ca trebuie sa aiba una principala, preponderenta...;)
Stiu ca poate desfasura 100 de activitati pe aceeasi firma, dar pentru a desfasura o activitate secundara din cele 100 nu trebuie facut un act aditional la RC. si sa se autorizeze pentru un alt domeniu de activitate?Iar acea autorizare rezulta din acea cerere de mentiuni de la data respectiva?
Societatea poate desfasura oricare din activitatile principale si secundare, fara vreo deosebire. Abia daca dupa 3 ani obtine profit preponderent dintr-o activitate secundara, i se recomanda (nu e obligatoriu) sa isi schimbe activitatea principala in aceasta.