Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Program de completare 392b pfi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Program de completare 392b pfi

1. trebuie sa astept sa apara pe site varianta de declaratie 392b cu anul 2013 deja completat? anual se afiseaza o alta versiune pina in 25 februarie?

2. pt pfi, cifra de afaceri este suma facturilor emise pt prestari servicii sau trebuie sa scad impozite si aceea e cifra de afaceri?

3.la "livrari de bunuri si prestari servicii catre" la ce se refera? ce am incasat prin prestari servicii? ( venit brut (acelasi ca cifra de afaceri??), venit net sau ce anume?) ce valoare se trece aici?
Am vazut indicatiile de completare cu "se completează cu baza de impozitare înscrisă în "Jurnalul pentru vânzări", pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate către persoane neînregistrate în scopuri de TVA". dar nu inteleg ce inseamna.
Nu am vindut, nu am cumparat nimic, doar am incasat niste bani si am eliberat facturi.

4. daca nu am cumparat nimic pe pfi la achizitii presupun ca trec zero.

5.se printeaza formularul si se completeaza cu pixul ca restul declaratiilor?

multumesc
Da. Inca nu a aparut varianta care se va depune pana la 25 februarie 2014. In acel program completati cu valorile si datele pfa-ului.
La pfa cifra de afaceri sunt incasarile si atat.
La livrari treceti ce ati prestat si facturat cu factura catre clienti platitori de tva/neplatitori.
Daca nu ati achizitionat nimic pe pfa, treceti zero.
george-neagu a scris:

La pfa cifra de afaceri sunt incasarile si atat.
La livrari treceti ce ati prestat si facturat cu factura catre clienti platitori de tva/neplatitori.

Din ce am citit eu 392b se completeaza conform jurnalului de cumparaturi si vanzari, deci la rublica cifra de afaceri nu ar trebui sa fie aceiasi valoare cu cea de la livrari ? In jurnalul de vanzari din cate stiu se trec facturile emise nu neaparat si incasate? Multumesc .