Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392B

As dori sa ma lamuriti cum se completeaza declaratia 392B in cazul urmator:

- PFA neplatitor de TVA, cu obiect de activitate comert, care nu vinde nimic pe factura, doar bonuri fiscale ale marfurilor vandute in cadrul magazinului;
- la cifra de afaceri am inteles ca se trece valoarea veniturilor din RJIP;
- la livrari de bunuri si prestari de servicii trebuie trecut ceva in cazul acesta?
- la achizitii de la persoane inregistrate in scop de TVA se trece totalul facturilor si bonurilor prin care am achizitionat marfa, materiale consumabile etc.?
- la achizitii de la persoane neinregistrate in scop de TVA nu cred ca trebuie sa trec nimic, pentru ca este un singur furnizor de marfa pentru magazin care este platitor de TVA....

la cifra de afaceri treci suma cu totalul facturilor sau a bonurilor emise anul trecut
la livrari tot ce ai vandut si ai inscris in jurnalul de vanzari (nu e neaparat sa si incasat contravaloarea lor), se completeaza conform acestui jurnal nu conform RJIP
Nu completeaza jurnal de vanzari, intrucat e PFA neplatitor de TVA...Completeaza doar RJIP.
Prin urmare, cum se completeaza 392B?
Mai intereseaza-te, 392B se completeaza dupa Jurnalele de vanzari si cumparaturi pe care trebuie sa le aiba si el in ce format doreste ! Nu are legatura ca esti sau nu platitor de tva ca sa ai aceste jurnale care se gasesc in format eletronic pe net, simple exceluri care te ajuta exact sa vezi ce ai vandut si cumparat .
ciprianism, utilizator
Banuiesc ca te referi la Registrul Jurnal de Incasari si Plati (RJIP) pe care are obligatia sa il intocmeasca. Nu am cunostinta de alt "jurnal de vanzari si cumparaturi " la care faci referire...
Nu ma refer la Registrul Jurnal de Incasari si Plati (RJIP) care este obligatoriu si se inregistreaza la anaf, etc, este vorba de Registru de Vanzari si separat Registru de Cumparaturi care trebuie completate cu vanzarile (toate facturile emise sau pe baza raportului Z) si cumparaturile, nu ca Registrul Jurnal de Incasari si Plati (RJIP) in care se completeaza doar incasarile. RJIP are rol ca pe baza datelor (incasari si nu facturari) din acesta se stabileste venitul net si declaratia 200.

Daca se completeaza jurnalul pentru vanzari si jurnal pentru cumparaturi se va completa mai usor declaratia 392.