avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 84 zile prenatal minim 42 postnatal care ar fi prima ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

84 zile prenatal minim 42 postnatal care ar fi prima zi ?


Buna ziua.

Voi naste pe 10 mai 2014 prin cezariana cu programare.

As vrea sa iau 84 zile ca prenatal.
In acest caz prima zi de prenatal ar fi 15 februarie sau 14 februarie?
Este posibil din cate am citit sa iei 84 zile prenatal...atata timp cat raman minim 42 postnatal.

Dar as dori sa stiu exact care ar fi prima zi din acest concediu.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:29, 22 Ianuarie 2014
1. Daca luati concediu prenatal cu data de 14 februarie aveti pana pe data de 9 mai (inclusiv) 84 de zile (ai in februarie, 31 in martie, 30 in aprilie si in mai).

2. Incepand cu 10 mai aveti 42 de zile de postnatal pana pe 20 iunie inclusiv (22 in mai si 20 in iunie).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua sunt insarcinata si dupa calculele efectuate raman ... Angusros84 Angusros84 Buna ziua sunt insarcinata si dupa calculele efectuate raman descoperita cu fix 6 zile din concediul prenatal , adica voi ramane cu 36 zile concediu postnatal ... (vezi toată discuția)
Poate sa beneficieze Gabriel.1 Gabriel.1 Buna seara, am si eu o rugaminte si o intrebare la dumneavoastra Sotia mea s-a angajat in luna aprilie 2017 si este insarcinata in 35 de sapt si doctorita ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal 42 zile tinaa tinaa buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o lamurire . sunt insarcinata in 32 saptamani si 3 zile iar data probabila a nasterii, la ultima ecografie , este intre 13 ... (vezi toată discuția)