Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 84 zile prenatal minim 42 postnatal care ar fi prima ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

84 zile prenatal minim 42 postnatal care ar fi prima zi ?

Buna ziua.

Voi naste pe 10 mai 2014 prin cezariana cu programare.

As vrea sa iau 84 zile ca prenatal.
In acest caz prima zi de prenatal ar fi 15 februarie sau 14 februarie?
Este posibil din cate am citit sa iei 84 zile prenatal...atata timp cat raman minim 42 postnatal.

Dar as dori sa stiu exact care ar fi prima zi din acest concediu.

Multumesc.
1. Daca luati concediu prenatal cu data de 14 februarie aveti pana pe data de 9 mai (inclusiv) 84 de zile (ai in februarie, 31 in martie, 30 in aprilie si in mai).

2. Incepand cu 10 mai aveti 42 de zile de postnatal pana pe 20 iunie inclusiv (22 in mai si 20 in iunie).