Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune iesire in indiviziune, partaj judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune iesire in indiviziune, partaj judiciar

in urma unui proces avand ca obiect "pretentii restituire suma, instanta a admis acţiunea civilă formulată de către reclamantă şi în consecinţă a obligat pârâtul să-i achite reclamantei suma de 2000 euro,reprezentând împrumut nerestituit, hotarare definitiva. A fost incuviintata executarea pentru suma mentionata insa paratul nu detine bunuri decat apartamentul bun comun cu sotia sa. Poate formula reclamanta o actiune de iesire din indiviziune partaj bunuri commune pentru a-l executa pe parat pentru suma de 2000 euro??
Da, poate si chiar ar fi indicat sa procedeze asa.
Asa se si procedeaza, se numeste partaj in timpul casatoriei tocmai ptr. a se putea executa ulterior silit partea de bunuri a debitorului! Intrebgare? Paratul nu are salariu ptr. a-i putea face poprire? Cred ca ar fi mult mai simplu, desi o sa asteptati mai mult pana la restituirea integrala a celor 2000 Euro!
paratul are salariu dar are credite la banci si deja are retineri din salariu. Impreumutul a fost facut in 2010, se prescrie dreptul la actiune, exista un termen???
Daca are salariu si are si alte credite se poate pune poprire pana la 1/2 din veniturile salariale lunare; poate va incadrati! Fiind vorba de recuperarea unei sume de bani, ea trebuie executata in termenul general de prescriptie de 3 ani; o actiune in iesirea din indiviziune (daca alegeti aceasta varianta) intrerupe termenul respesctiv de prescriptie!