Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de autor pentru reproducerea unor carti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de autor pentru reproducerea unor carti

In ce conditii legale se poate reproduce textul unor carti publicate de edituri din Romania (unele de prin anii '80 altele mai recente). Autorii sunt morti de multa vreme ( ex. Platon, Aristotel, Kant).
Ce implica drepturile de autor pentru editura/traducator?
Reproducerile ar fi intr-un scop non-comercial (in cadrul unei biblioteci) si doar cateva exemplare.
Adrian_01, utilizator