avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de autor pentru reproducerea unor carti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de autor pentru reproducerea unor carti

In ce conditii legale se poate reproduce textul unor carti publicate de edituri din Romania (unele de prin anii '80 altele mai recente). Autorii sunt morti de multa vreme ( ex. Platon, Aristotel, Kant).
Ce implica drepturile de autor pentru editura/traducator?
Reproducerile ar fi intr-un scop non-comercial (in cadrul unei biblioteci) si doar cateva exemplare.
Ultima modificare: Vineri, 24 Ianuarie 2014
Adrian_01, utilizator

Alte discuții în legătură

Drepturi autor ... papinni papinni Buna!!! Sunt oarecum in ceata deoarece de ceva timp lucrez la o carticica care cuprinde o explicare a unor activitati de ordin industrial si in mod special ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor cosminfurdean cosminfurdean Buna ziua, M-am documentat pe site-ul Bibliotecii Nationale si de acolo am inteles ca o carte tiparita, o carte audio si o carte electronica sunt 3 lucruri ... (vezi toată discuția)
Xero-copiere manual scolar - drepturi de autor ?? GeorgeMAXIM GeorgeMAXIM Buna seara! Am o intrebare intrucat m-am lovit de aceasta problema. Un profesor m-a \"obligat\" sa cumpar un manual, si nu mi-a dat voie sa-l xero-copiez pe ... (vezi toată discuția)