Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general productia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

productia

buna ziua. care sunt notele contabile atunci cand faci productie?incarc marfa in materii prime _ 301 ) , dar mai departe ?
multumesc mult!
in mare :
301=401
601=301 (pe baza de bon de consum)
345=711 cu valoarea produselor finite in baza raportului de productie
411=701 cu vanzarea
711=345 cu descarcarea din gestiune a produselor vandute

dar!!!

fluxul de productie presupune si realizarea de semifabricate, productie in curs de executie, pret prestabilit, antecalculatie, post calcul, diferente de pret favorabile sau nefavorabile, in functie de complexitatea productiei si metodele de lansare si/sau urmarire a productiei (pe comenzi, pe faze de executie, pe loturi) se implementeaza si documentele si circuitul acestora, urmand ca si inregistrarea in contabilitate si in gestiune sa se faca tinand cont de toate aceste criterii.
mona_genes a scris:

buna ziua. care sunt notele contabile atunci cand faci productie?incarc marfa in materii prime _ 301 ) , dar mai departe ?
multumesc mult!

Da-mi un mesaj pe yahoo iti trimit un fisier excel care te va ajuta si cu conta de gestiune.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil