Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala in NCP - pedeapsa maxima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala in NCP - pedeapsa maxima

am o pb,am o plangere pe rol,dar dosarul este inca la politie,fiind vb de o agresiune impotriva fiului meu cu 27 de zile de ingrijiri de la IML. cu vechiul cod agresorul risca de la 6 luni la 3 ani de inchisoare,dar am inteles ca de la 1 februarie se schimba codul penal. oare se va schimba incadrarea acestei fapte? multumesc
claudiaivan, utilizator
Va spun din practica in situatii similare, in caz de condamnare, cand se va face individualizarea executarii pedepsei, instanţa va apreciat ca scopul coercitiv şi de prevenire a savarşirii de noi infractiuni, poate fi atins fara executarea pedepsei in regim de detentie, adica, se va suspenda conditionat executarea.