avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Propunerea unor subiect in consiliul local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Propunerea unor subiect in consiliul local

Ma-şi interesa:
1. un cetaţean dintr-un sat cum poate să propune un subiect în faţa consilierilor lacal?
2. ce trebuie să facă să fie pe lista de dezbatere la ziua în care se face şedinţă pentru consilierii? care este procedura?
3. ªi/sau care este legea care prevede cazul şi unde pot citi acest lege on-line?
4. ªi există lege, care mi permite să propun pe lista de dezbatere la şedinţa consilierilor local să ne PUNE INAPOI TABLA PE CARE APARA NUMELE SATULUI, pentru ca de un an de zile nu avem acest tablă la intrarea satului.

Vă rog să ne ajutaţi!
Cel mai recent răspuns: Roman Istvan , utilizator 18:27, 17 Februarie 2014
Vedeti
- Legea nr.215/2001 privind administraţia publică locală
[ link extern ]

- OG nr.35/2002 pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a consiliilor locale
[ link extern ] /
Multumesc mult pentru ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se alege viceprimarul unei localitati? MARIANA CODRUT MARIANA CODRUT buna ziua, doresc sa va intreb cum se alege viceprimarul unei localitati ?? cu ce numar de voturi trebuie sa fie ales din total consilieri alesi ??? votul ... (vezi toată discuția)
Procedura de alegere viceprimar/presedinte si vicepresedinti consilii judetene ank82 ank82 Buna seara! Am o serie de intrebari si nu stiu cu care sa incep. In primul rand as vrea sa imi raspunde-ti cat se poate de repede la aceasta postare si va ... (vezi toată discuția)
Procedura si flux de aprobari pentru hotarare de consiliu local platitor_taxe platitor_taxe Buna ziua, In calitate de cetatean al unui sector din Bucuresti doresc sa initiez un proiect de Hotarare de Consiliu Local care sa fie supus dezbaterii ... (vezi toată discuția)