Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reparatie auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reparatie auto

in urma unei tamponari usoare, se obtine dovada de reparatie; intrebare: exista un termen limita de efectuare a reparatiei?
Termenul de executare reparatie este de 30 de zile
hg1391
Art. 148. – Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:
20. Sa circule cu autovehiculul avariat mai mult de 30 de zile de la data producerii avariei.
Nu exista un termen pentru efectuarea reparatiei autoturismului avariat. Termenul de 30 de zile se refera la posibilitatea de a circula in interiorul acestui termen cu autoturismul nereparat.
ing. Ioan Ciobanu