Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare avans
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare avans

Buna ziua.

Am dat un avans unei societati comerciale pentru o comanda de mobilier, dar suntem dusi cu vorba si nu ni se mai livreaza mobilierul.
La comanda am incheiat un contract si am dat avans jumatate din suma.
Intrebarea este cum am putea sa ne recuperam avansul dat, in conditiile in care nu ni se va mai livra mobila. In contract s-a specificat valoarea totala a lucrarii, valoarea avansului precum si termenul de executie. Pentru avans a refuzat sa ne elibereze chitanta sau factura.
In momentul de fata termenul maxim de executie este depasit cu aproximativ 6 luni.
Banuiesc ca trebuie sa facem o actiune in instanta, dar pe ce cale?
Putem sa ii facem si o actiune in penal pentru inselaciune?
Multumim.
Si cum dovediti ca ati platiti avansul? Cum adica a refuzat sa va dea chitanta? In baza a ce ati platit in acest caz?
Este mentionat in contract faptul ca se achita o suma drept avans.

Multumesc.