avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare avans
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare avans

Buna ziua.

Am dat un avans unei societati comerciale pentru o comanda de mobilier, dar suntem dusi cu vorba si nu ni se mai livreaza mobilierul.
La comanda am incheiat un contract si am dat avans jumatate din suma.
Intrebarea este cum am putea sa ne recuperam avansul dat, in conditiile in care nu ni se va mai livra mobila. In contract s-a specificat valoarea totala a lucrarii, valoarea avansului precum si termenul de executie. Pentru avans a refuzat sa ne elibereze chitanta sau factura.
In momentul de fata termenul maxim de executie este depasit cu aproximativ 6 luni.
Banuiesc ca trebuie sa facem o actiune in instanta, dar pe ce cale?
Putem sa ii facem si o actiune in penal pentru inselaciune?
Multumim.
Cel mai recent răspuns: ioan.morosan , utilizator 13:34, 28 Ianuarie 2014
Si cum dovediti ca ati platiti avansul? Cum adica a refuzat sa va dea chitanta? In baza a ce ati platit in acest caz?
Este mentionat in contract faptul ca se achita o suma drept avans.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce as putea face pentru recuperarea avansului dat pt un mobilier? alyC alyC Buna, la inceputul lunii august am apelat la o cunostinta pentru executia unui mobilier de bucatarie ( respectivul are un PFA), pentru care am platit un ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract, restituire avans ionutz_popa ionutz_popa Buna seara, Am incheiat cu un PFA un contract de prestari servicii - executie mobila - si am platit un avans in baza unui bon de comanda. Avansul a fost ... (vezi toată discuția)
Lipsa conformitate mobilier adriana7373 adriana7373 Buna ziua, In urma cu aproximativ o luna am încheiat un contract cu un producător de mobilier la comanda + i-am achitat o factura de avans, 50% din valoarea ... (vezi toată discuția)