Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o salariata care ca fost in concediu ingrijire copil - 2 ani - beneficiaza de concediu 1 an fara plata, deoarece conform CCM pe ramura sanitara 2014-2015 (la care unitatea noastra se incadreaza), la art. 142 se mentioneaza ,, dupa efectuarea concediului legal acordat in varsta de pana la 2 ani, salariata membra de sindicat poate beneficia de inca un an concediu fara plata....." iar la art. 181 se mentioneaza ,, prevederile prezentului CCM se aplica de drept salariatilor reprezentati de organizatiile sindicale afiliate organizatiilor semnatare ale acestu contract si produc efecte pentru toti salariatii potrivit legii si anexei 10" (unde se regaseste si unitatea noastra). Mentionez ca salariata aflata in situatia mai sus mentionata, nu este si nu a fost membra de sindicat. Deci, in concluzie, beneficiaza de un an concediu fara plata??? #-o
Multumesc anticipat.
Daca nu este membra de sindicat nu are cum sa i se aplice prevederile acestui c.c.m..

Totusi acest ccm are o contradictie inserata in el : art.2 si art.181 .
In opinia mea, din art.181reiese faptul ca, acest ccm se aplica facultativ salariatilor care nu sunt membri de sindicat