Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca cu acordul partilor. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca cu acordul partilor. Cum ramane cu concediul de odihna neefectuat 25 de zile?

Incetarea contractului de munca cu acordul partilor. Cum ramane cu concediul de odihna neefectuat 25 de zile? Imi vor fi platite?
roberto76, utilizator
Legea prevede compensarea in bani a zilelor de concediu neefectuat.la incetarea contractului de munca. Intrucat este un drept de creanta, va puteti recupera sumele aferente ultimilor 3 ani.
Suma aferenta se va calcula concret, in functie de salariul avut la momentul la care trebuie sa efectuati concediul de odihna.
La data cand primiti salariul pentru perioada lucrata pana la data incetarii contractului individual de munca (CIM) angajatorul trebuie sa va compenseze in bani zilele de concediu de odihna cuvenit si neefectuat la data incetarii CIM.
roberto76 a scris:

... Cum ramane cu concediul de odihna neefectuat 25 de zile? Imi vor fi platite?

Potrivit art.146 alin.4 C.mun., zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani. Compensare in bani a CO neefectuat are loc indiferent de motivul incetarii c.i.m.