Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Procedura de inventariere
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Procedura de inventariere

Din comisia de inventariere la o institutie poate face parte persoana care are controlul financiar preventiv propriu, din cate stiu eu fisa mijlocului fix trebuie vizata de catre persoana desemnata cu CFP.
Daca se poate sa imi spuneti si unde scrie .

Multumesc mult,
Conform ordinului 2861/2009
Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse inventarierii, contabilii care tin evidenta gestiunii respective si nici auditori interni sau statutari. Prin proceduri interne, entitatile pot stabili ca la efectuarea operatiunilor de inventariere sa participe si contabilii care tin evidenta gestiunii respective, fara ca acestia sa faca parte din comisie.
[ link extern ]

O procedura la nivel de primarie gasitit aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Fisa mijlocului fix nu este este un document supus vizei de control financiar preventiv, el este un document de inregistrare contabila si nu circula intre compartimente( OMFP 3512/2008)
[ link extern ]

Sun supuse obligatoriu controlului financiar propriu acele documente care contin operatiuni ce urmeaza a se efectua pe seama fonfurilor publice : ordine de plata,ordonantarile la plata, bonuri de consum, state de plata, contracte/ comenzi de achizitii etc.