Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua - nu am schimbat pasaportul dupa schimbarea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua - nu am schimbat pasaportul dupa schimbarea numelui

in urma divortului,am revenit la numele dinaintea casatoriei,schimbandu-mi buletinul dar nu si pasaportul.Intrebarea mea este daca mai pot iesi din tara cu acest pasaport,pe numele vechi,daca exista acolo o evidenta a acestor lucruri...va multumesc
este necesara eliberarea unui pasaport care sa contina numele dumneavoastra actual - cel din cartea de identitate.
Nu sunteti obligata sa il schimbati daca nu calatoriti in afara UE, il puteti face doar la nevoie (stiti desigur ca in UE se poate calatori doar cu CI).
Buna ziua!

As dori sa stiu daca pot calatori in Elvetia daca am pasaport valabil pe vechiul nume si CI pe cel dupa divort. Pe ce nume ar trebui sa cumpar biletul de avion?
Buna ziua,

Elvetia are acord de libera circulatie cu UE, cumparati biletul pe numele dvs. actual pentru ca puteti calatori cu cartea de identitate.
Ares-3, moderator