Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Presedinte comisie de cenzori / cenzor CAR - ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Presedinte comisie de cenzori / cenzor CAR - calitate

In cazul unei Case de ajutor reciproc a pensionarilor exista obligatia alegerii unui presedinte al comisiei de cenzori si unei comisii de cenzori .
Exista vreo obligatie legala ca presedintele si/sau membrii comisiei de cenzori sa aiba calitatea de expert contabil /contabil autorizat ori sa aiba studii superioare de specialitate financiara, contabilitate, economice?
Care este baza legala in acest caz ?
Multumesc .
Art. 27.1 din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile
. - (1) Pentru asociatiile cu mai mult de 100 de membri inscrisi pana la data intrunirii
ultimei adunari generale, controlul financiar intern se exercita de catre o comisie de cenzori.
(2) Comisia de cenzori este alcatuita dintr-un numar impar de membri. Membrii consiliului
director nu pot fi cenzori.
(3) Cel putin unul dintre cenzori trebuie sa fie contabil autorizat sau expert contabil, in
conditiile legii.
(4) Regulile generale de organizare si functionare a comisiei de cenzori se aproba de
adunarea generala. Comisia de cenzori isi poate elabora un regulament intern de functionare.
Multumesc !