avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curatela. Obtinerea curatelei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curatela. Obtinerea curatelei

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii curatelei pentru o persoana majora - 24 ani, cu diagnostic de "retardare mintala severa", posesoare a unui ceritificat de handicap permanent gradul I cu insotitor. Persoana face parte din familie, iar curator se doreste a fi unul dintre parinti.
Luati legatura cu notarul caci procedura se deruleaza la solicitarea acestuia catre Autoritatea Tutelara care va numi minorului un curator pt dezbaterea succesiunii.

Buna ziua. As avea și eu o întrebare. Vrem sa vindem o garsoniera in care eu și soțul suntem proprietari iar mama și tata sunt uzufructuari , problema este ca tata are probleme psihiatrice și nu înțelege ce se intampla. Curatela ne poate ajuta?. Sau ce pași ar trebui sa urmam?. Precizez ca face singur cumpărături și vine singur acasa dar nu înțelege procedura de vânzare.
Bună ziua!Tatăl fetitei mele a decedat.Ea are 12 ani.Eu am divortat de el.El a contribuit la pilonul 2 de pensie.Pentru a ridica acei bani îmi trebuie certificat de moștenitor.Am fost la notar și de acolo m a trimis în instanta pentru certificatul de curator.Cum se procedeaza?
Se adreseaza o cerere de numire curator de catre instanta in vederea dezbaterii succesiunii, Este o procedura necontencioasa. Intrucat si dvs aveti in cauza calitatea de mostenitor nu veti putea fi numita curator, ci va fi nevoie de cineva apropiat din familie.

Doina 1204 a scris:

Bună ziua!Tatăl fetitei mele a decedat.Ea are 12 ani.Eu am divortat de el.El a contribuit la pilonul 2 de pensie.Pentru a ridica acei bani îmi trebuie certificat de moștenitor.Am fost la notar și de acolo m a trimis în instanta pentru certificatul de curator.Cum se procedeaza?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curatela ContSters362803 ContSters362803 [b]Buna ziua! Avem un frate care este bolnav , are 47 de ani are certificat de handicap, probleme neorologice mintale nu judeca , cum putem obtine ... (vezi toată discuția)
Reprezentare parinte. GermanAlex GermanAlex Exista urmatoarea situatie. parinte in varsta de aprox 80 ani. Nu mai iese din casa, nu isi mai aminteste multe lucruri, Mereu e nevoie de procuri pentru ... (vezi toată discuția)
Curatela dona6509 dona6509 Care este temeiul juridic al instituirii curatelei pentru o persoană in vârstă, cu certificat de handicap grav( demenţă alzhaimer) ? (vezi toată discuția)