Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz penal?

Am primit o amenda am facut o prostie anu trecut am furat de la munca am recunoscut am platit amenda infractiunea va fi trcuta in cazier metionez ca este prima imfractiune va rog un raspuns am patat cazieru#-o#-o mecionez ca amenda este admistrtiv
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Daca amenda este administrativa si nu penala, atunci nu ati suferit o condamnare penala. In cazier se inscriu doar condamnarile definitive, prin urmare daca ati primit o amenda administrativa si nu penala, nu se inscrie in cazier.

art 208 cp
acesta este articolu
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator