Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare bani comanda online !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare bani comanda online !

Am comandat on-line zilele trecute un produs la o anume firma din Bucuresti !
Pe site-ul firmei respective era postata o poza total diferita de ceea ce am primit la ridicarea coletului,iar caracteristicile specificate pe site erau cu totul altele decat ale produsului primit,ca sa nu mai spun ca produsul era second-hand !
Vazand grozavia am retrimis coletul inapoi la nici 2ore de la primirea lui,intrebarea mea este urmatoarea :
Care este termenul prevazut de lege in care firma respectiva este obligata sa-mi returneze banii inapoi ?
Astept raspuns,
Multumesc.
ContSters312241, utilizator
Cel mai indicat este sa cititi termenii si conditiile contractuale pe care orice site de comenzi online este obligat sa le aduca la cunostinta. Sunt convins ca acolo veti gasi procedura corespunzatoare problemei dvs.

ContSters312241 a scris:

Am comandat on-line zilele trecute un produs la o anume firma din Bucuresti !
Pe site-ul firmei respective era postata o poza total diferita de ceea ce am primit la ridicarea coletului,iar caracteristicile specificate pe site erau cu totul altele decat ale produsului primit,ca sa nu mai spun ca produsul era second-hand !
Vazand grozavia am retrimis coletul inapoi la nici 2ore de la primirea lui,intrebarea mea este urmatoarea :
Care este termenul prevazut de lege in care firma respectiva este obligata sa-mi returneze banii inapoi ?
Astept raspuns,
Multumesc.

Pretul trebuie restituit in maxim 14 zile ,de la data exercitarii dreptului de retragere,in ce priveste contractul incheiat la distanta.