avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare bani comanda online !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare bani comanda online !

Am comandat on-line zilele trecute un produs la o anume firma din Bucuresti !
Pe site-ul firmei respective era postata o poza total diferita de ceea ce am primit la ridicarea coletului,iar caracteristicile specificate pe site erau cu totul altele decat ale produsului primit,ca sa nu mai spun ca produsul era second-hand !
Vazand grozavia am retrimis coletul inapoi la nici 2ore de la primirea lui,intrebarea mea este urmatoarea :
Care este termenul prevazut de lege in care firma respectiva este obligata sa-mi returneze banii inapoi ?
Astept raspuns,
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2014
ContSters312241, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 22:04, 15 Septembrie 2021
Cel mai indicat este sa cititi termenii si conditiile contractuale pe care orice site de comenzi online este obligat sa le aduca la cunostinta. Sunt convins ca acolo veti gasi procedura corespunzatoare problemei dvs.


ContSters312241 a scris:

Am comandat on-line zilele trecute un produs la o anume firma din Bucuresti !
Pe site-ul firmei respective era postata o poza total diferita de ceea ce am primit la ridicarea coletului,iar caracteristicile specificate pe site erau cu totul altele decat ale produsului primit,ca sa nu mai spun ca produsul era second-hand !
Vazand grozavia am retrimis coletul inapoi la nici 2ore de la primirea lui,intrebarea mea este urmatoarea :
Care este termenul prevazut de lege in care firma respectiva este obligata sa-mi returneze banii inapoi ?
Astept raspuns,
Multumesc.


Pretul trebuie restituit in maxim 14 zile ,de la data exercitarii dreptului de retragere,in ce priveste contractul incheiat la distanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare produse pentru srl alexpromote alexpromote Buna ziua, Am cumparat un produs ( lampa led manichiura ) de pe un site din Romania, in poza de pe site acest produs era de culoarea alba. Am citit la ... (vezi toată discuția)
Probleme: colet in care nu era tocmai ceea ce am comandat crina21 crina21 Buna ziua... am primit un colet prin posta romana,insa la vederea lui l-am desfacut sa vad daca ceea ce imi doream era acolo (specific ca am facut o comanda ... (vezi toată discuția)
Cine plateste transportul in cazul retragerii din contract? Vladimir1_83 Vladimir1_83 Exemplu: S-a achizitionat o pereche de pantofi de la un magazin on-line. Clientul a platit curierului valoarea pantofilor + serviciile de curierat. In ... (vezi toată discuția)