avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de Conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de Conducere

Buna Ziua numele meu este Alexandru am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
Am permisul de conducere suspendat din 2009, pentru faptele;Conducere cu permisul suspendat, Alcolemie si Date false.
Dupa noul cod penal pot beneficia de o pedeapsa mai mica sau chiar de a imi lua permisul inapoi.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:05, 31 Ianuarie 2014
Daca nu aveti o hotararea judecatoreasca definitiva beneficiati de prevederile legii celei mi favorabile.
va multumesc..
doar ma asteapta procurorul sa ma audieze
Daca veti fi gasit vinovat in niciun caz nu veti primi permisul inapoi, in urma condamnarii acesta se va anula.

oug195
Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) si (4) din Codul penal;

NCP
Art. 336 - Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Determinarea concentraţiei de alcool în sânge relevantă pentru reţinerea infracţiunii prevăzute la art. 336 se face la momentul prelevării probelor biologice, fără posibilitatea unei recalculări ulterioare

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis conducere retinut ContSters313322 ContSters313322 buna ziua! in data de 27-08-2013 ,fiind baut am acrosat o masina dupa strada si i-am infundat aripa spate .am fost gasit cu alcolemie 1.20 la etilotest dupa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ,am fost oprit de politite mergand de la un magazin ... alyyyy77 alyyyy77 Buna ziua ,am fost oprit de politite mergand de la un magazin acaasa apx 450 m pana acasa si mia iesit in fiola0.81 ,am fost dus la sange dar nu stiu ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie noul cod penal mirc94 mirc94 buna ziua, in luna iulie am fost prins la volan cu o alcoolemie de 1.5 in sange. dupa ce am fost al procuror, acesta a tot amanat iar acum am aflat ca noul ... (vezi toată discuția)