Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de Conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de Conducere

Buna Ziua numele meu este Alexandru am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
Am permisul de conducere suspendat din 2009, pentru faptele;Conducere cu permisul suspendat, Alcolemie si Date false.
Dupa noul cod penal pot beneficia de o pedeapsa mai mica sau chiar de a imi lua permisul inapoi.

Va multumesc.
Daca nu aveti o hotararea judecatoreasca definitiva beneficiati de prevederile legii celei mi favorabile.
va multumesc..
doar ma asteapta procurorul sa ma audieze
Daca veti fi gasit vinovat in niciun caz nu veti primi permisul inapoi, in urma condamnarii acesta se va anula.

oug195
Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) si (4) din Codul penal;

NCP
Art. 336 - Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Determinarea concentraţiei de alcool în sânge relevantă pentru reţinerea infracţiunii prevăzute la art. 336 se face la momentul prelevării probelor biologice, fără posibilitatea unei recalculări ulterioare

[ link extern ]