Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare tva

buna seara. am o intreprindere individuala infintata in anul 2012 neplatitoare de tva cu obiect de activitate transport persoane in regim taxi.nu am atins plafonul de trecere la tva dar doresc sa trec luna aceasta deorece vrea sa fac o achizitie de autoturism pt activitatea specificata.cum si in ce conditii pot recupera tva dupa aceasta achizitie ?
multumesc anticipat
Buna seara,

Dupa ce deventi neplatitor de TVA puteti depune decontul de TVA, in care este cuprinsa respectiva achizitie, cu optiunea de rambursare. Daca aveti sub 10.000 lei TVA de recuperat este cu control ulterior.

Numai bine