Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 284/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 284/2010

Legea 284/2010, privind salarizarea se aplica in toate institutiile publice sau este tot la latitudinea angajatorului?
Legea are ca obiect de reglementare privind stabilirea unui sistem unitar de salarizare pentru personalul din sectorul bugetar plătit din bugetul general consolidat al statului.
Dispoziţiile legii se aplică:
a) personalului din autorităţi şi instituţii publice, respectiv Parlamentul, Administraţia Prezidenţială, autoritatea judecătorească, Guvernul, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, autorităţi ale administraţiei publice locale, alte autorităţi publice, autorităţi administrative autonome, cat şi instituţiile din subordinea acestora, finanţate integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
b) personalului din autorităţi şi instituţii publice finanţate din venituri proprii şi subvenţii acordate de la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
c) personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii;
d) persoanelor care sunt conducători ai unor instituţii publice in temeiul unui contract, altul decat contractul individual de muncă.
Teoretic asa este, dar practic.... Motivatia: Nu sunt bani. Atunci ce facem cu prevederile legii 284 ?
De fapt, care este nelamurirea dvs?

Dupa aparitia Legii au aparut alte acte normative care prevad stabilirea salariului pentru anii 2011, 2012, 2013 si 2014.
freeelis a scris:

De fapt, care este nelamurirea dvs?

Dupa aparitia Legii au aparut alte acte normative care prevad stabilirea salariului pentru anii 2011, 2012, 2013 si 2014.

Nelamurirea mea este ca la ora actuala salariul meu de baza este mult mai mic decat cel pe care l-as avea conform legii nr. 284.
Asa cum v-am raspuns si in celalalt topic deschis de dvs, Legea nr.284/2010 nu este aplicabila in totalitate.