Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Parintii sunt divortati si nu s-a efectuat un partaj legal. Problema este la o casa care este pe numele tatalui. Nu exista titlu de proprietate(pamantul fiind pe numele tatalui iar contructia pe numele ambilor parinti). Care este procedura pentru obtinerea unui titlu de proprietate pe numele meu. Cei doi vor sa cedeze totul pe numele meu.
Va fac o donatie, tatal doneaza terenul si partea sa de casa, mama va doneaza partea sa de casa. Mai aveti frati? Daca mai aeti frati ar trebui sa faceti un contract de vanzare-cumparare, fara rezerva dreptului de uzufruct sau de habitatie viagera, sau fara clauza de intretinere. Pretul sa se plateasca prin transfer bancar, pentru a putea avea dovada platii reale a pretului, chiar daca dupa asta banii vi-i inapoiaza dumneavoastra.