Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM -pensionare anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM -pensionare anticipata

In data de 10.08.2013 am depus dosarul pt. pensie anticipata.In data de 08.11.2013 am primit decizia de pensionare.Am lucrat in continuare (si in prezent lucrez),dorind sa incetez CIM-ul la 01.03.2014.In toata aceasta perioada am pregatit si predat postul si documentele unui coleg care a fost trecut pe postul meu.Intrebarea mea este: nu mi-a fost suspendat cim-ul conform codului muncii la data primirii deciziei.O instiintare a primit si societatea la care inca lucrez.La ce consecinte ma pot astepta?
Angajatorul trebuia sa va inceteze c.i.m. , in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun., la data comunicarii deciziei de pensionare.

In acest caz, punerea in plata a deciziei de pensionare anticipata va avea loc de la data acordarii drepturilor, dar nu înainte de data încetării calităţii de asigurat.

Legea nr.263/2010
Art. 104

(1) In sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data indeplinirii conditiilor prevazute de prezenta lege, in functie de categoria de pensie solicitata.

(2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, emisa in conditiile prevazute de prezenta lege, si se acorda de la data inregistrarii cererii.

Art. 105
In sistemul public de pensii, pensiile se platesc de la data acordarii, stabilita prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, care se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat.