Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie???
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie???

buna ziua.
din tot ce am studiat eu, posibil sa gresec sau am inteles gresit cu privire la calcului termenului de prescriptie de 3 ani e cam asa?
1. daca intregul credit nu este declarat scadent anticipat de catre banca ( inainte de termen ca urmare a intarzierii la plata) si daca nu este cesionat recuperatorilor, se calculeaza 3 ani de la scadenta fiecarei rate din contract
2.daca s-a declarat scadenta anticipata ( s-a facut si cesionarea), atunci este vorba de 3 ani de la ultima rata achitata de tine catre banca
3. intreruperea prescriptiei se poate face la data cand recuperatorul introduce actiune in instanta si daca si castiga (daca instanta nu-i da dreptate in urma prosesului, temenul prescriptiei curge mai departe)
4.prescriptia mai este intrerupta si in situatia in care semnezi de primirea unei notificari din partea recuperatorului si daca aceasta notificare este insotita de o actiune in instanta in termen de max 6 luni
daca gresesc sper sa aiba cineva bunavointa sa ma ajute.
Multumesc
4. nu intrerupe prescriptia
5. este intrerupta de plati benevole
1)corect
2) 3 ani de la data declararii scadentei anticipate
3) recuperatorul nu are de ce sa se adreseze instantei, se va adresa executorului direct, iar acesta cere incuviintare pt executarea silita. Daca se incuviinteaza executarea, termenul e intrerupt
4) corect daca e vb de termen de prescriptie ce curge pe noul cod civil, insa nu trebuie semnata, creditorul va avea dovada comunicarii.

Art. 2.540
Prescriptia este intrerupta prin punerea in intarziere a celui in folosul caruia curge prescriptia numai daca aceasta este urmata de chemarea lui in judecata in termen de 6 luni de la data punerii in intarziere.

Art. 2537
Cazurile de întrerupere a prescripţiei
Prescripţia se întrerupe:
1. printr-un act voluntar de executare sau prin recunoaşterea, în orice alt mod, a dreptului a cărui acţiune se prescrie, făcută de către cel în folosul căruia curge prescripţia;
2. prin introducerea unei cereri de chemare în judecată sau de arbitrare, prin înscrierea creanţei la masa credală în cadrul procedurii insolvenţei, prin depunerea cererii de intervenţie în cadrul urmăririi silite pornite de alţi creditori ori prin invocarea, pe cale de excepţie, a dreptului a cărui acţiune se prescrie;
3. prin constituirea ca parte civilă pe parcursul urmăririi penale sau în faţa instanţei de judecată până la începerea cercetării judecătoreşti; în cazul în care despăgubirile se acordă, potrivit legii, din oficiu, începerea urmăririi penale întrerupe cursul prescripţiei, chiar dacă nu a avut loc constituirea ca parte civilă;
4. prin orice act prin care cel în folosul căruia curge prescripţia este pus în întârziere;
5. în alte cazuri prevăzute de lege.

gi-jane2, moderator