Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua- ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua- ajutor social

eu am sotul bolnav este inapt am 4 copii din care 3 sunt la liceu iar cea mica are 6 anieu nu lucrez iar cei de la primarie imi zic ca nu avem dreptul la un ajutor social eu pt ca fetita e mai mica de 7 ani iar sotul ca este inapttraim doar din alocatia copiilor as vrea sa stiu daca am dreptul la un amarat de ajutor va multumesc
1. - Despre ajutorul social cititi pe:
[ link extern ]
- Ce scrie acolo este valabil pantru toate primariile din tara.

2. - Daca ziceti sa sotul este inapt pentru munca incercati o pensionare de invaliditate.
- Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

dar nici macar un ajutor de urgenta nu-mi poate da de la primarie macar pentru a mai supravietui un pic
Cautati pe Internet o ONG care va poate ajuta.
nu stiu unde sa caut mai exact va rog sa ma lamuriti mai bine
1. Incercati pe:
[ link extern ]

2. Intrati pe Google, introduceti "ONG ajutoare pentru saraci" si veti gasi mai multe organizatii carora va puteti adresa.
ana-cer, moderator