Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege declarata neconstitutionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege declarata neconstitutionala

Ce se intampla d.p.d.v. juridic atunci cand o lege este declarata neconstitutionala? Prevederile acesteia se abroga automat? Trebuie sa asteptam emiterea unui nou act normativ care sa ne spuna ce e de facut? In speta ma refer la Legea privind aprobarea OUG 77/2013 care a fost declarata recent neconstitutionala.
oana_sere, utilizator
În cazurile de neconstituţionalitate care privesc legile, înainte de promulgarea acestora, Parlamentul este obligat să reexamineze dispoziţiile respective pentru punerea lor de acord cu decizia Curţii Constituţionale.

Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare constatate ca fiind neconstituţionale îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pune de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.