avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stabilire taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stabilire taxa de timbru

Am chemat pe cineva in judecata, pentru definitivarea actului de vanzare-cumparare pentru un autoturism folosit. Cum se calculeaza taxa de timbru tinand cont ca este o masina veche din 1986 si care acum nu mai valoreaza nimic? De la judecatorie mi-au trimis o rezolutie prin care trebuie sa timbrez cu 200 ron, ceea ce mi se pare foarte mult pentru valoarea reala a masinii, daca aceasta mai exista.
Cel mai recent răspuns: robertnelu , utilizator 13:53, 9 Februarie 2014
Buna ziua,
Valoarea taxei de timbru este stabilita conform ORDONANTA DE URGENTA nr. 80/2013.
Aceasta taxa se calculeaza la valoarea masinii sau cum?
La valoarea stabilita de dumneavoastra sau in functie de grilele notarilor.
Art. 3
(1)Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a)pana la valoarea de 500 lei - 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b)intre 501 lei si 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c)intre 5.001 lei si 25.000 lei - 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d)intre 25.001 lei si 50.000 lei - 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e)intre 50.001 lei si 250.000 lei - 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f)peste 250.000 lei - 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.
(2)Se taxeaza potrivit alin. (1) si urmatoarele categorii de actiuni:

c)prin care se solicita pronuntarea unei hotarari judecatoresti care tine loc de act autentic de instrainare a unor bunuri imobile sau de constituire a unor drepturi reale asupra acestora.

S-a calculat la valoarea pe care ati stabilit-o prin contract la data vanzarii. Daca din calculelel dvs rezulta alta valoare, puteti depune o cerere de reexaminare.
Art. 39
(1) impotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru, reclamantul poate face cerere de reexaminare, la aceeasi instanta, in termen de 3 zile de la data comunicarii taxei datorate. Cererea de reexaminare este scutita de la plata taxei judiciare de timbru.
Buna ziua,
In actul de vanzare cumparare din 2002 era trecuta suma de 1000000(un milion vechi). Acum aceasta suma facandu-i denominarea ar fi 100 ron. Cum se calculeaza timbrul judiciar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru madalinagabriel madalinagabriel Bună seara,am un dosar pentru intabulare casa pe cale judecatoreasca,iar azi am primit o scrisoare prin care sunt instiintata ca am de platit o suma de...care ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru pt inceperea actiunii stirbu67 stirbu67 Intentionez sa actionez in instanta o persoana, crescator de porumbei, pentru deranjul fonic, mizeria de pe casa si de pe langa casa, cu toate ca a fost ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru louisfigo louisfigo Buna ziua! As dori sa stiu care este taxa de timbru pentru o despagubire de 140.000 de euro intr-un proces civil pentru tulburare de posesie. Multumesc! (vezi toată discuția)