Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

dupa moartea tatalui meu a ramas 4ha de teren agricol, cuprins in titlu de propitate.
cei trei frati ai mei folosesc terenul si nu vor sa facem sucesiunea.
care este procedeul legal sa intru in posesia terenului care mi se cuvine prin refuzul fratilor de a merge la notar.VA MULTUMESC
Daca nu vor sa faca succesiunea la notar atunci aceasta se face pe calea instantei de judecata.
Le puteti solicita si cheltuieli de judecata daca nu inteleg sa faceti succesiunea pe cale amiabila la notar precum si despagubiri ptr perioada ptr care nu ati putut sa beneficiati de teren dupa decesul tatalui.
Ii invitati la notar si daca nu se prezinta, cun incheierea privind verificarea evidentelor succesoarale mergeti la instanta. Platiti 3% taxa timbru din valoarea mostenirii.