Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare de nume dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare de nume dupa divort

Buna ziua. In urma divortului din 2012 am ramas cu numele si adresa fostului sot, chiar daca m-am mutat in alt judet si ar fi trebuit sa-mi reiau numele de fata purtat anterior casatoriei. Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa imi depun actele pentru reluarea numelui. In judetul actual de domiciliu, unde locuiesc in chirie, sau in judetul pe raza caruia am divortat? Mentionez ca din 2012 stau in chirie, si nu mi-am facut inca flotant, pentru ca nu stiam care e procedura. Va multumesc anticipat !
Actele se depun la evidenta persoanelor acolo unde locuiti, in afara de nume , veti schimba si domiciliul, aveti nevoie de act de spatiu sau de acordul proprietarului si actul de spatiu.
Daca vreti doar viza de flotant, veniti in localitatea de domiciliu si schimbati-va buletinul si in localitatea de resedinta, puneti doar viza.
gi-jane2, moderator